x
Breaking News
More () »

Is your grocery bill increasing? First Coast News compares grocery store prices amid nationwide surge

On Your Side's Briana Ray-Turner took a closer look at the prices of some of everyone's favorite go-to items and compared them at different grocery stores.

JACKSONVILLE, Fla — You may have noticed the prices of groceries rising, and that’s because the demand has surged.

On Your Side's Briana Ray-Turner took a closer look at the prices of some of everyone's favorite go-to items and compared them at different grocery stores.

Here are the price differences of milk, bread and cereal Turner found at each grocery store.

A box of cheerios from Publix is $4.11 and from Winn-Dixie, it is $4.29. That’s an 18-cent difference.

A two percent reduced-fat milk at Publix is $3.22 and at Winn-Dixie, it’s $2.49. That’s a 73-cent difference.

Sara Lee Loaf of bread is $3.49 at Publix while at Winn-Dixie it is $2.50. Which is a 99-cent difference.

The grand total for Publix was $10.82 and Winn-Dixie's total was $9.28

**A previous version of this story centered on the total price of chicken purchased. Our reporting should have indicated that Winn-Dixie’s price per pound *without any reward program or other discount* is 5.99 while the Publix was 4.99. The prices we gave you were the total prices for the packages of chicken. We apologize for the error.

Paid Advertisement

Before You Leave, Check This Out